Ekim, 2019

12EkimTüm gün13PhotoMaraton Ankara

Etkinlik Ayrıntıları

Ödüllü fotoğraf maratonu PhotoMaraton 12 Ekim’de Ankara’da start veriyor. Verilen temalara uygun, zamana karşı yarışarak fotoğraflar çekiyor ve sonunda hediyeler kazanıyoruz ne dersiniz?

Amacın sadece yarışmak ve ödül kazanmak olmadığı bu fotoğraf etkinliğinde yeteneğinizi sınayabilecek, yeni fotoğraf dostları ile tanışabileceksiniz.

Bugün her kıtada, 79 şehirde gerçekleştirilen, dünyanın en kapsamlı fotoğraf etkinliği PhotoMaraton aynı kural ve içeriğiyle 2. kez Türkiye’de; Ankara’da 12  Ekim, İzmir’de 19 Ekim ve İstanbul’da 2 Kasım’da yapılacaktır. Bu maraton başka maraton. Bu maratonda koşmak yok, “Yürü, gözle, düşün, çek!” mottosu var.

PhotoMaratonlara fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla katılabiliyorsunuz

Cep PhotoMaraton için temaları ve seçici kurul üyeliği: Saffet Emre Tonguç, Ayhan Sicimoğlu, Serkan Ocak ve İsmail Sarı belirleyecektir.

PhotoMaraton seçici kurulu ise Ercan Arslan, İhya Bozkurt, Emine Ceylan, Engin Güneysu, Emre İkizler, Aramis Kalay, İzzet Keribar, Turan Keskin, Selim Seval, Erhan Şermet, Mustafa Turgut, Şafak Yavuz’dan oluşmaktadır.

PhotoMaraton Ankara, 2019 yılında 12 Ekim Cumartesi günü saat 10.30 da Ulus Meydanı’nda başlayacaktır.

 • Fotoğraf makineleri ile 9 Tema / 9 Saat / 9 Fotoğraf konsepti,
 • Cep Telefonu ile  3 Tema / 12 Saat / 3 Fotoğraf konsepti
  ile katılımcılar eğlenceli bir gün geçirecekler.

PhotoMaraton Ankara, 2 gün boyunca devam eden, kar amacı gütmeyen, tema odaklı, zamana karşı yarışılan, ödüllü fotoğraf etkinliğidir. Sonunda para ödülü yoktur, sponsorlardan temin edilen hediyeler vardır. Amacın sadece yarışmak ve ödül kazanmak olmadığı bu fotoğraf etkinliğinde yeteneğinizi sınayabilecek, yeni fotoğraf dostları ile tanışabileceksiniz.

Etkinliğin 1. Günü – 12 Ekim Cumartesi

 • Katılımcılar sabah saatlerinde Ulus Meydanı’nda bulunan Ankara Siyasal Bilgiler Üniversitesi bahçesindeki kayıt masalarından yaka kartlarını ve t-shirtlerini teslim alır. Teslim, saat 10:30’da gerçekleşir.
 • 1. istasyon olan Ulus‘da saat 12.00 de genel katılım için 3 adet fotoğraf teması açıklanır. (Temalar önceden bilinmez.) Daha sonra 3 adet CepPhotoMaraton teması açıklanır.
 • Genel kategorideki katılımcılar, açıklanan temaları 3 saat içerisinde fotoğraflar ve ikinci istasyon olan Kızılay Abdi İpekçi Parkı’na en geç saat 15.00‘da gelir. Kızılay istasyonunda yeni 3 tema daha açıklanır ve üçüncü ve son istasyon olan Atakule’ye saat 18.00‘de varırlar. Atakule’de açıklanacak son 3 temaya ait fotoğraflar da çekip saat 19.00’dan itibaren yine Atakule’de bulunan fotoğraf teslim noktasında fotoğrafların teslimini gerçekleştirerek etkinliği tamamlar. Son teslim saati 21.30’dur.
 • CepPhotoMaraton katılımcıları, Ulus istasyonunda açıklanan 3 temaya ait fotoğrafları 12 Ekim 2019 Saat 23.59’a kadar “#photomaraton” etiketi ve “tema numarası” ile herkese açık olan Instagram hesaplarından yükler.
 • Fotoğrafların, tema açıklama sıralamasına göre çekilmesi şart değildir. Ancak açıklanan her tema için bir adet fotoğraf çekilmesi gerekmektedir.
 • Genel kategorideki katılımcıların bütün istasyonlarda olduklarını kanıtlayabilmeleri için her istasyonda açıklanacak PM ikonlarını da fotoğraflamaları gerekmektedir.
 • Katılımcılar her istasyonda kurulacak teslim noktalarında, o zamana kadar açıklanan temalara ait fotoğraflarını teslim edebilir ve etkinliği tamamlayabilir. Kızılay istasyonunda 3 fotoğraf, Atakule istasyonunda 6 veya 9 fotoğraf teslimi yapılabilir.
 • Teslim noktasında katılımcıların SD kartları teslim alınır, temalara ait fotoğrafları kopyalanır ve SD kartları geri verilir.
 • Genel kategoride 9 adet temaya ait tüm fotoğrafları teslim eden katılımcılara katılım sertifikaları verilir.
 • Fotoğraflar, kayıt numaralarına ve temalara göre klasörlenir ve seçici kurula sunulmak üzere kontrolleri yapılır.

Etkinliğin 2. Günü – 13 Ekim Pazar

 • Sabah saatlerinde jüriler, önce ayrı ayrı kendi tema birincilerini belirler.
 • Her jürinin seçmiş olduğu tema birincileri, kendi aralarında toplu halde bir kez daha oylanır ve Ankara tema birincileri belirlenir.
 • Katılımcılar için öğleden sonra ücretsiz konferanslar, paneller, söyleşiler ve gösteriler bulunur.
 • Katılımcılar, sponsorlarların stantlarını gezebilir ve network yapabilir katılabilir.
 • Ödül töreni sırasında önce CepPhotoMaraton birincileri, sonrasında PhotoMaraton birincileri açıklanır. Her tema için ayrı birinciler seçilir.
 • Tema birincileri, yarışmacı adı ve fotoğrafların gösterilmesi ile birlikte katılımcılarla paylaşılır ve daha sonra internet sitesinde açıklanır.
 • Kazananlara PhotoMaraton kupası ve sponsorlardan elde edilen ödüller, hediyeler sunulur.

SSS

– PhotoMaraton’da fotoğraf manipülasyonu (Photoshop vb.) yapmak yasaktır. Resmi PhotoMaraton yazılımı fotoğrafları elemektedir.

– Fotoğraf makinasının izin verdiği kırpma, fotoğrafı döndürme vb. işlemler yasak değildir.

– Tema belirleyicileri ile seçici kurul birbirinden farklıdır. Tema belirleyicileri, 1. gün temaları açıklar. Seçici kurul, 2. gün fotoğrafları seçer.

– Seçici kurul, katılımcıların isimlerini göremez. Katılımcıların numaraları yeniden kodlanarak seçici kurula iletilir.

– Hem PhotoMaraton’a hem de CepPhotoMaraton’a katılmak yasak değildir. Katılımcılar ikisine de bilet alarak her iki etkinliğe de katılabilir.

– İstasyonlara en fazla 30 dakika geç kalınabilir. 30 dakikadan daha geç kalan katılımcılar, yeni temaları öğrenemeyecektir.

– Katılımcılar istasyonlarda olduklarını kanıtlayabilmek üzere istasyonlarda açıklanacak PM ikonlarını fotoğraflamak zorundadır.

– Katılımcılar, her istasyonda o zamana kadar çektikleri tema fotoğraflarını teslim edebilir. 9 tema fotoğrafı teslim edenlerin tema birincisi olma şansı artar.

– CepPhotoMaraton’unda fotoğraflar; “#photomaraton ve tema adı” ile herkese açık olan Instagram hesaplarından paylaşılır.

– Katılımcılara sunulan materyellerden ötürü etkinlik günü kayıt yaptıranlardan 25 TL fark ücreti alınmaktadır.

– Tema birincilerinin ödüllleri, sponsor olan firmalar tarafından sağlanmaktadır.

www.photomaraton.com

Tarih

Ekim 12 (Cumartesi) - 13 (Pazar)

Ücret Bilgisi

25-50 TL

X
X