Ocak, 2020

OcakAnkara'da Mutlaka Yapılması Gereken En İyi 15 Etkinlik

Etkinlik Ayrıntıları

Etkinlikler.org olarak düşündük taşındık ve Ankara’da yapılacak en güzel 15 aktiviteyi sizler için seçtik! Canı sıkılan, kafası karışan, Ankara’ya yabancı kim varsa hepsine ilaç olacak bu listeye bakmadan günlerinizi heba etmeyin. Bu liste, yıllardır devam eden Ankara serüvenimizde; doğasıyla, tarihiyle, işletmeleriyle bize güzel anlar yaşatan gizli kahramanların bir özeti diyebiliriz. İşte Ankara’nın en iyileri:

1- Seğmenler Parkı’nda çimlere yayılın!

Ankara’da Seğmenler Parkı, gerek ortamı olsun gerek ziyaretçilerinin kültür seviyesi olsun, bir Avrupa şehri gibi havaya sahip ender yerlerden. İnsanını alıp gelen köpeklerin (envayi çeşit ve çok sayıda) birbirine sırnaştığı, insanların çimlere yayılarak dostlarıyla sohbet ettiği ya da yalnız başına kitap okuduğu, (Bazı günler ormanın derinliklerinde canlı müzik yapan gençler bile görebilirsiniz) Ankara’nın en güzel parkı Seğmenler Parkı’na mutlaka gidin. Dostlarınızla toplanıp mini bir piknik eşliğinde sohbet edebilir ya da tek başına kitap okuyarak kafanızı dinleyebilirsiniz.

2- Eymir Gölü çevresinde bir gezintiye çıkın

Eymir Ankara’nın en güzel doğasına sahip yer denebilir. Burası yıllarca Ankaralılar tarafından “ODTÜ’nün arazisi sade vatandaş giremiyor” gibi yakarışlarla bazıları tarafından geç keşfedilse de Ankara’nın en iyisi diyebiliriz. Doğa var, göl manzaralı mekanlar var, bisiklet/ATV sürme gibi etkinlikler de cabası…

3- Devlet Tiyatrolarından her sezon birkaç oyun görün!

Ankara’da devlet tiyatrosu, bir tiyatrodan bir etkinlikten çok fazlasıdır. Hem oyunların niteliği hem de muhteşem oyunculuklarıyla, bir kez giden hep gitmek ister Devlet Tiyatrosu oyunlarına… Aranızda hala “tiyatro sıkıcıdır” gibi safsatalara inananlar yoktur umarım.  Oyunlara rağbet fazla olduğundan bilet alma işlemlerinizi günler öncesinden yapmanız önerilmektedir. Her oyunun bilet satışı 14 gün öncesi saat: 10:10 da Devlet Tiyatroları web sitesinden başlamaktadır. Açıldığı anda sisteme girdiğiniz takdirde; salonun istediğiniz konumunda yer bulabilirken ilerleyen günlerde ya biletler tükenmekte ya da arka koltuklarda yer bulunabilmektedir. (Etkinlik ücreti: Öğrenci 9 TL Tam: 15 TL)

4- Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde gökyüzü gözlemleriyle gezegenleri keşfedin.

Ankara etkinlikleri arasında en keyiflilerinden biridir Ankara Üniversitesi Rasathanesinde gerçekleşen bu gökyüzü gözlemleri. Zaman zaman halk günleri kapsamında halka açılan rasathane, her seferinde farklı temada bir gözlem etkinliğini Ankaralılara sunuyor. Gök cisimlerini keşfetmeye ve onları teleskopla gözlemek üzere bu rasathaneyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz Gözlemin dışında yapılacak olan ilgi çekici sunumlar ve gökyüzü tanıtımı ile Astronomi ile ilgili merak ettiğiniz bir çok konuya cevap bulabileceksiniz. (Ücret:Öğrenci: 2.5 TL Tam: 5 TL)

5- Kuğulu Park ve Tunalı gezintisi yapın!

Ankara’nın en sevilen yerlerinden biridir tartışmasız Tunalı Hilmi Caddesi ve çevresi. Kuğulu Park’ta biraz yeşilin ve açık havanın tadını çıkardıktan sonra, Tunalı Caddesinden aşağıya doğru yürümek paha biçilemez. Nezih ve eğlenceli mekanları bir arada bulabileceğiniz Tunus Caddesi ve Bestekar Sokak’ta herkese göre cafe/restoranlar var.

6- Her yıl bir üniversitenin bahar şenliğine eklenin!

Bahar şenlikleri son yıllarda eskisi kadar şenlikli yapılamasa da bulursanız kaçırmayın. Üniversitelerde gerçekleşen bu aktiviteler genelde üniversite dışından da katılıma imkan sağlıyor. Bizi almazlar demeyin, arayın, sorun, peşini bırakmayın 🙂

7- Anıtkabir’i mutlaka ziyaret edin.

Ankara’ya gelip de Anıtkabir ziyareti yapmayan yoktur herhalde ama biz yine de ekleyelim. Anıtkabir ve içindeki müze alanları hem Atatürk’ün hayatını hem de Kurtuluş Savaşını anlamak için önemli detaylar içeriyor. Buraya girip de tüyleri diken diken olmayan görmedim.

8- Jolly Joker’de sevdiğiniz bir ismin konserini dinleyin!

Ankara’nın en iyi kapalı konser/canlı performans mekanı tartışmasız Jolly Joker. Ülkenin en iyi seslerini sahnesinde ağırlayan Jolly Joker’de mutlaka bir konsere katılın. Konser Programı için buraya bakabilirsiniz.

9- Ankara’ya yakın turistik mekanlara günübirlik turlara katılın!

Ankara turistik açıdan çok zengin bir şehir sayılmaz kabul, ancak konumu nedeniyle birçok gezi ve ören yerine 1-3 saatlik yolculuklarla ulaşabiliyoruz. Beypazarı, Kızılcahamam, Elmadağ, Kapadokya, Yedigöller, Abant, Amasra, Safranbolu, Akçakoca, Ilgaz ve Eskişehir gibi farklı seçenekleri bulunan günübirlik turlara en az bir kere katılın.10- Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin birbirinden nitelikli etkinliklerini ihmal etmeyin!

Çankaya Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde birçok ücretsiz konser, sergi, söyleşi, eğitim, tiyatro vb. etkinlikler Ankaralıların beğenisine sunulmaktadır. Sanatsal değeri yüksek, nitelikli etkinliklere fazla bütçe ayırmak zorunda değilsiniz artık. Buradan güncel programını takip ederek kültür-sanat devriminizi yapabilirsiniz.

11- Ulusta geçmiş çağlardan bugüne tarihi yeniden keşfedin

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ulus ve çevresinde yer alan tarihi mekanlarını ziyaret etmeyen Ankaralı yoktur herhalde. Hala ziyaret etmeyen  veya tekrar tekrar gitmek isteyen varsa size bazı önerilerimiz olacak! Yukarı çıkarken Anadolu Medeniyetleri Müzesinde binlerce yıl öncesi çağlara ait eserleri incelediniz. Sonrasında kaleyi tırmandınız, manzarayı seyrettiniz ve artık aşağı inerken öyle kuru kuru inmek olmaz. Rahmi Koç Müzesi’ni sakın es geçmeyin ve içinde yer alan birbirinden renkli antika eşya koleksiyonlarını keşfederken aynı zamanda içinde yer alan kafede bir kahve için. İç tasarımı tarihi bir han havasında olan bu müzede yakın geçmişin rüzgarına kapılacaksınız. Ayrıca yine aynı bölgede yer alan ve son derece çeşitli tarihi objelerin (Yeşilçam fotoğrafları, plaklar, geleneksel soba vb.) sergilendiği Gramafon Kafe’ye de mutlaka uğrayın.

12- Ankara’nın kalabalık caddelerinde yalnız başına dolaşın

Bu etkinlik Ankara’ya özel değil evet ama, her şehrin merkezinde şöyle bir yalnız başına turlamak, kalabalık caddelerde insanları gözlemlemek ayrı bir keyiftir. İstanbullular için Taksim-Ortaköy neyse bizim için de Kızılay ve Bahçeli odur. Kızılay’da her tür Ankaralı insanla karşılaşabilir, şehri daha iyi tanıyabilirsiniz.

13- Film ve Tiyatro Festivallerini kaçırmayın, Başka Sinema’da film izleyin!

Ankara’nın en güzel yanlarından biridir birçok film/tiyatro festivaline ev sahipliği yapması. Yılın her dönemi katılabilecek bir festival bulabilir, sinefillerle sanatın engin sularına dalabilirsiniz. Ayrıca Başka Sinema (Büyülü Fener Sinemalarında) organizasyonu yıl boyunca vizyon filmlerinden farklı festival tadında filmleri Ankaralılara sunuyor. Ana akım sinema gösterimlerine takılıp kalmayın, Başka Sinema’da farklı tatlar da deneyin mutlaka!

14- Açık hava sinemasına gidin.

Kışın olmaz tamam kabul. Ama yazın Ankara’nın tartışmasız en tatlı etkinliğidir açık hava sinemaları. Özellikle Cermodern bu işi yıllardır hakkıyla yapanlardan… Ankara yazının esintisinde filminizi izlemeye giderken, üstünüze ceket almayı unutmayın.15- Bilkent ve Ümitköy gibi şehirden uzakta yeşil semtlerimizi ihmal etmeyin!

Ankara’nın merkezi ayrı bir dünya semtleri ayrı bir dünya kabul edersek, Bilkent, Oran, Ümitköy gibi semtleri Avrupa kıtasından sayabiliriz. Daha düzenli, bahçeli evlerin yer aldığı bu semtlerde, merkeze olan uzaklığı nedeniyle belli bir yaşam ve gezilecek mekan ortamı oluşmuş durumda. Eğer buralara yolunuz düşerse etrafınızda yer alan parklarda -ki çok uzağa bakmanız gerekmeyecek- temiz havanın, yeşilin ve sessizliğin tadını çıkarın. Ümitköy’de Park Caddesi ve Gordion, Bilkent’te Ankuva ve Bilkent Station çevresinde kümelenmiş birbirinden hoş mekanlarında şehrin kalabalığına karışmadan (ve tabii park sorunu yaşamadan) dostlarınızla güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

Bunların dışında kalan kendi favori etkinliklerinizi yorumlara yazın ki, bu liste Ankara’nın en demokratik ve en eğlenceli listesi olsun 🙂

 

Tarih

Ay boyu süren etkinlik (Ocak)

10 YORUMLAR

  1. Hacettepe Beytepe kampüsü içinde yeşil vadi var havası ve doğası ile şehri arkanızda bırakıyorsunuz birde Altınköy var ki her Ankaralı orayı görmeli bence. Kalede bir öğle yemeği ve Rahmi Koç müzeside farklı bir alternatif. ODTÜ müzesi oyuncak müzesi eski Meclis ve daha bir çok müzemiz var görülmeye değer

  2. Çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla 16 Eylül Pazar günü Color Sky 5K Renkli Koşu Festivali’ne katılın. Dünyanın en eğlenceli festivalinde kendinizi bir günlüğüne de olsa bambaşka bir dünya’da hissedin. Hayatınıza renk katın 🙂

  3. Haci bayram cami, kocatepe cami, altinpark bilim merkezi, hava müzesi, dikmen vadisi, mogan golu, 1. TBMM ve 2.TBMM, Kecioren estergon kalesi ve selale, eryaman kemal sonunur parki, eryaman kasmir center ve goksu parki listeye eklenmeyi hak ediyor bence ilcelerden Ayaş Beypazar Cayirhan Nallihan ayni guzergah uzeri geze geze gidilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

X
X