Şubat, 2020

22Şubat20:0022:00Altın Ejderha | 22 ŞUBAT Temsili

Etkinlik Ayrıntıları

Tiyatro TAM bu sezonda da “Altın Ejderha” ile seyirci ile buluşmaya devam ediyor. 2009 yılında Alman yazar Roland Schimmelpfennig tarafından kaleme alınan Altın Ejderha, ezber bozan öykü ve karakter zinciriyle izleyiciye alışık olmadığı yeni bir bilinç, yeni bir soluk getiriyor. Bir TİYATRO TAM prodüksiyonu olarak yeni sezonda da ‘’yasa dışı göçmenlik’’ sorunu üzerinden küreselleşme, sömürü ve insan hakları gibi literatürde de oldukça tartışmalı konulara değiniyor.

BİLETLER;

tiyatrotam@gmail.com adresine mail atılarak veya (533) 391 25 87 nolu telefondan rezervasyon yoluyla temin edilebilir.

/t

OYUN KÜNYESİ

YAZAN: Roland SCHIMMELPFENNIG

ÇEVİREN: Sibel ARSLAN YEŞİLAY

YÖNETEN: Özgür ÇAKIR

OYUNCULUK ÇALIŞMALARI: Aylin SARAÇ

REJİ ASİST.: Hazal YERLİKAYA – S.Elif DEMİRBAŞ

DRAMATURG: Beril Z. OVAYURT

 

OYUNCULAR : Cem KARAR, Ercan BEŞER, Ferza DEMİRKAN, Sümeyye Elif DEMİRBAŞ, Tuğrul AYDEMİR

 

MÜZİK: Gökhan KIZIL

KOSTÜM TASARIM: Zeynep BEŞTAŞ

SES KUMANDA: Didem Ataç

IŞIK KUMANDA: Özcan TABAK

OYUN HAKKINDA: Altın Ejderha, Roland Schimmelpfenig’in en popüler oyunudur. Schimmelpfennig, Altın Ejderha ile 2010 yılında tiyatro dünyasının en saygın ödülleri arasında yer alan Mülheim Oyunlar Festivali Ödülü’nü almış ve oyun Theater Heute dergisi tarafından yılın oyunu seçilmiştir. Altın Ejderha, Avrupa ve Amerika’da birçok kez sahnelenmiştir.

Altın Ejderha, tiyatro tarihinde postdramatik tiyatro içerisinde yer edinmiş; geleneksel dramatik metinlerin karakter, zaman, kurgu, gösterge hiyerarşisi düzenlerinden farklı bir düzen oluşturan öge kullanımlarıyla postmodern dönem oyunlarından biridir. Bir apartmanın alt katındaki Çin-Thai-Vietnam lokantasının daracık mutfağında başlayan bu oyun, beş yasa dışı göçmen çalışandan biri olan Çinli gencin ağrıyan çürük dişinin çekilmesiyle başlar; bunu izleyen olaylar ve apartmanın diğer katlarında yaşayan insanların aynı çatı altındaki öyküleriyle sürer. Olayların ve kişilerin birbirinden farklı hikâyelerde birbirleriyle ilişkili olmaları bize gerçek bir bulmaca seyri sağlıyor.

Roland Schimmelpfennig’in her oyununun birbirinden farklılıkları mevcuttur. Bazı oyunları daha fazla klasik dramatik ögeler taşırken; bazıları post-dramatik ögeleri daha fazla barındırmaktadır. Altın Ejderha, yazarın oyunları arasında post-dramatik ögelerin daha ağır bastığı oyunlarındandır. Schimmelpfennig, Altın Ejderha’yı yasadışı göçmenlik sorunu üzerine yazdığını belirtmiştir. Sahnede gerçek olarak gösterilemeyecek şeyler olduğunu ve bu sebeple oyuncunun seyirciye direkt olarak anlatımının söz konusu olduğunu söylemiştir.

Roland Schimmelpfennig Altın Ejderha oyununda, yasa dışı göçmenler ve sınırların olmadığı bir dünyadaki sözde özgürlükten söz ederken, bir yandan da “Altın Ejderha” daki ve onun çevresindeki koşullar ile ilişkileri farklı perspektiflerden incelemektedir. Oyunda her karakterin diğerleriyle bağlantısı vardır ve iş ilişkileri ile bağımlılıklar bir çatı altında sürdürülen hayatı belirleyen faktörlerdir impotenciastop.com.

Tarih

(Cumartesi) 20:00 - 22:00

X
X