Aralık, 2019

03Aralık(Aralık 3)00:0025(Aralık 25)23:5010. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali

Etkinlik Ayrıntıları

“Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer adına düzenlenen festivalin 10.’su bu sene 3-25 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

2010 yılında başlayan, Doğu batı ile buluşuyor temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”nde; bugüne kadar Çin’den Meksika’ya, Kore’den Yunanistan’a, Almanya’dan Rusya’ya, Avusturya’dan ABD’ne, Portekiz’den Lüksemburg’a, Hakasya’dan Slovenya’ya, Sırbistan’dan Çek Cumhuriyeti’ne, Kosova’dan Kazakistan’a İsviçre’den Karadağ’a, Polonya’dan Litvanya’ya, İngiltere’den Fransa’ya, İsrail’e birçok ülkeden çok renkli performanslar, sergiler ve sunumlar yer aldı.
Bu sene Festival’e Avrupa Birliği, İngiltere, Çekya, Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye’den sanatçılar katılacak ve ilk kez gerçekleşecek performanslar yapacaklar.
Festival bu sene de Anadolu’ya açılmaya devam ediyor. Geçen senelerde olduğu gibi bu yıl da konserler Ankara dışındaki şehirlerde tekrarlanacak.
Festival’in açılışı 3 Aralık 2019’da Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu’nda Çekya’dan gelecek Prag Virtüözleri Orkestrası’nın Şefika Kutluer’e eşlik edeceği konser ile yapılıyor. Prag Virtüözleri Şefika Kutluer ile Avrupa’nın farklı şehirlerinde konserler vermiş ve Kutluer’in dünya piyasasındaki 17 CD’sinden birine eşlik etmişti. Şefika Kutluer ayrıca 17 Aralık’ta aynı orkestra ile konser vermek üzere Prag’a gidiyor.
11 Aralık’ta Şefika Kutluer Arpist Zeynep Öykü ile Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu’nda bir resital verecektir.

Avrupa Birliği Şefika Kutluer Festivalinde

Festival 20 Aralık’ta Avrupa Birliği Oda Orkestrası’nın ( European Union Chamber Orchestra) Şefika Kutluer’e eşlik edeceği konserler ile devam ediyor. 21 Aralık’ta 10 000 yıllık kentimiz Tarsus’ta St. Paul Anıt müzesi konser salonunda tekrar edilecek konser ile Tarsus’un Unesco listesine girebilmesi çalışmalarında ilk adım atılacaktır. Yıllar önce Aspendos’ta Şefika Kutluer’in Avrupa Birliği Oda Orkestrası eşliğinde verdiği konseri 5000 kişi izlemiş ve konser Avrupa’da uzun yıllar yankılanmıştı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin müzisyenlerinden oluşan orkestra Şefika Kutluer’i sürekli solisti ilan etmiştir.
Festival’de konserler öncesinde kültürel değerlerimizi tanıyıp korumanın önemine değinen sunumlar gerçekleştirilecektir.
Şefika Kutluer’den yeni yıl konseri…
 

Rus ekolünde yetişmiş eski Sovyetler Birliği ülkeleri sanatçılarının vereceği konserleri ile devam edecek festival 25 Aralık’ta düzenlenecek yeni yıl konseri ile tamamlanıyor.

10. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali Ankara Ensemble’ın Şefika Kutluer’e eşlik edeceği yeni yılı kutlama konseri ile 25 Aralık’ta Ankara DTCF Farabi salonunda tamamlanıyor. Şefika Kutluer’in solistliğinde gerçekleşecek ve klasik müziğin popüler eserlerinin seslendirileceği konserde yaklaşan yeni yıl kutlanacak. Eski Sovyetler Birliği ülkeleri müzisyenlerinden oluşan ANKARA ENSEMBLE üyeleri halen “Bilkent Senfoni Orkestası”nda ve Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadırlar ve hepsi Rus ekolü ile yetişmiş uzmanlardır.

New York Times eleştirmenlerince “Sihirli Flüt” olarak anılan Uluslararası flüt solistimiz Şefika Kutluer Unicef’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza attı; İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  “İtalyan Devlet Nişanı”,  “Avusturya Cumhuriyeti  Altın Liyakat Nişanı” , “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası”  sahibi.

Şefika Kutluer, ayrıca; Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alan sanatçımız. Şefika Kutluer’in Berlin Filarmoni ile kaydettiği 2 ve İngiliz Royal Filarmoni orkestrası ile kaydettiği bir albüm dahil dünya çapında dağıtımda olan ve çok ilgi gören 17 albümü bulunmaktadır.

Festival hakkında detaylı bilgi: www.sefikakutluerfest.com ve biletler biletix’te…

Tarih

3 (Salı) 00:00 - 25 (Çarşamba) 23:50

X
X