14 Ocak 2017 – Tiyatro: Bir Valize Ne Sığar Ki

0
127

Ankara’nın en köklü tiyatrolarından olan Ankara Sanat Tiyatrosu‘nun son oyunu “Bir Valize Ne Sığar Ki”, “göçmenleri” sahneye taşıyor… Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Uğur Yücel’in “Kendini mübadillerin yerine koyabilir misin? Bir gecede binlerce yıldır yaşadığın topraklardan ayrılacaksan eğer, valizine ne sığdıracaksın ki?” diye sorarak tanımladığı oyunun rejisi ise Yeşim Dorman’a ait.

Sen bu kökleri, o tohumları yok edersen, yerinden yurdundan edersen ve onun yerine benimkiler geçsin dersen ; dünya harikası bir caminin dibine gökdelen dikersin. Dünyanın en güzel zeytinlerinin olduğu yere Mübadele ile  gelen insanlar tütüncüydü.

Zeytin ağacı hiçbir şey ifade etmiyordu onlara. Anadolu Rum’u için zeytin ağacı onun ayrılmaz parçasıydı. Ama oraya yerleştirdiğin insan,   bundan hiçbir şey anlamıyordu. Kim mutlu oldu lanet Mübadele’den ? Ne Müslümanı ne de Hristiyanı.

Kendini mübadillerin  yerine koyabilir misin ?Bir gecede binlerce yıldır yaşadığın topraklardan ayrılacaksan eğer , “ valizine  ne sığdıracaksın ki “ ? Dünyanın her yerinde bütün işgaller, savaşlar, bütün yer değiştirmeler hayatı zehirlemiştir… Eğer Tanrı’ya inanıyor ve tapınıyorsan bu Tanrı’ya yapılmış en büyük ihanettir. Dindar olmak tapınaklarda ibadetle bitmez. Hayata da ibadet etmeli.Şükran ve saygı duymalı. Herkes başka bir dünyada daha rahat edeceği endişesiyle ibadet ediyor oysa dünya denilen yer bir cennet. Sen bu yaşadığın cennete ihanet edersen, öbür dünya seni nasıl kabul edecek ? ( Uğur YÜCEL )

OYUNUN KÜNYESİ

Oyuncular: Yeşim DORMAN, Hakan GÜVEN, Bülent YILDIRAN, Mehmet ULUSOY, Yıldırım ŞİMŞEK, Çağlar DENİZ, Nalan GÜREŞ DEMİREL, Sinem İSLAMOĞLU

  • OrkestrAST: Ali AZAPÇI, Hazer ERDOĞAN, Savaş Sami KÜNDÜROĞLU
  • Yazan-Yöneten: Yeşim DORMAN,
  • Işık Tasarım: Yüksel AYMAZ,
  • Dekor: Arda GÜLER,
  • Dans (Sirto): Yeliz SAVAŞ DİNGLER

Ücreti 25-30 TL olan etkinliğin biletlerini Biletinial Etkinlik Sayfası‘ndan veya Ankara Sanat Tiyatrosu gişesinden temin edebilirsiniz. 

Adres: İzmir Caddesi, Ihlamur Sokak 7/A Kızılay – ANKARA

Gişe Telefon: 0312 417 76 76 

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz