27 Aralık 2017 – Limak Filarmoni Orkestrası- Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu

0
108

Tenor Murat Karahan, Soprano Teona Dvali, Mezzo Soprano Nino Surguladze ile Alessandro Cedrone yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası, 27 Aralık’ta CSO Konser Salonu’nda yeni yıl konseriyle sizlerle…

Murat Karahan
“İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi’ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniversitesi’nde Devlet Sanatçısı Suna Korad, Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı ve Gürçil Çeliktaş’tan sahne dersleri aldı. 2003 yılında lisans, 2006 yılında Master ve 2010 yılında Doktorasını tamamlayan Karahan, 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı.2009 yılında Roma’ya giden sanatçı burada 2 yıl boyunca dünyaca ünlü Soprano Renata Scotto’nun ve aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi Başkanı Profesör Bruno Cagli’nin özel öğrencisi  oldu. 2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası’nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme,Manon Lescaut ve Il Trovatore eserlerinin bulunduğu 50’nin üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi.

Sanatçı 2014 yılında Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa’da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi. 2015 yılı Ocak ayında La Traviata’da, ‘Alfredo’ rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper’de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu’nun La Traviata, La Boheme, Carmen prodüksyonlarında başrolde sahne aldı. 2016 yılında dünyanın en önemli açık hava opera festivali olan Arena Di Verona festivalinde Franco Zeffirelli’nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendirdi. Murat Karahan aynı zamanda Il Trovatore eseri ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper’de büyük başarılar elde etti.

Murat Karahan’ın seslendirdiği diğer bazı başrolleri söyle sıralayabiliriz;
La Traviata (Alfredo)
Madame Butterfly (Pinkerton) 
La Boheme (Rodolfo) 
Lucia di Lammermoor (Edgardo)
Il Trovatore (Manrico) 
Manon Lescaut (Des Grieux)
Tosca (Cavaradossi)
Rigoletto (Duca)
Carmen (Don Jose) 
La Sonnambula (Elvino)
Macbeth (Macduff)
Maometto Secondo (Paolo Erisso)
Don Pasquale (Ernesto)
Il Viaggio a Reims (Conte Libenskof)
Venedikte Bir Gece (Caramello)
Aşk-ı Memnu (Behlül)
Inanna (Dumuzi)

Allessandro Cedrone
Orkestra şefi ve keman sanatçısı olan Cedrone, Frosinone L. Refice Konservatuvarı’ndan her iki alanda da tam not alarak mezun oldu. Maestro Dora Schwartzberg ile Brescia’daki Fondazione Romano Romanini’de ve Maestro M. Fiorentini ile Roma’da L’Ars Academy’de müzikte yüksek gelişim derslerine katıldı. Frosinone Rotary Club tarafından verilen A.GI.MUS “V. Mancini”, Roma’da “Premio Musica 2001” ve “V. Concorso Nazionale Hyperion” ödüllerini kazandı. 2002 yılında solo keman sanatçısı olarak “Dünya Gençlik Orkestrası” seçmelerini kazandı. Keman sanatçısı Uto Ughi tarafından yönetilen “Roma Filarmoni Orkestrası” ile İtalya ve yurt dışındaki prestijli sahnelerde performansını sergiledi. Maestro B. Zagni ve Maestro G. Kirschener ile çeşitli koro şefliği derslerine katıldı. Ayrıca Maestro G. Graden yönetimindeki Fe.ni.a.r.co tarafından düzenlenen “Avrupa’daki Koro Şefleri Akademisi” derslerine katıldı.

Mezuniyetinin ardından orkestra şefi olarak Maestro Dario Lucantoni gözetiminde pek çok kursa katıldı. Lanciano’daki “F. Fenaroli Derneği”nde Maestro D. Lucantoni’den yedek orkestra şefliği dersleri, Siena’daki “Chigiana Müzik Akademisi”nde Maestro G. Gelmetti ve Maestro R. Muti ile “Italya Opera Akademisi”nde kurslara katıldı.

2008 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefi olarak çalışmaya başladı ve 2013 yılında Genel Müzik Direktörü oldu. 2007’den beri yoğun olarak Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefi olarak çalıştı.
2006 yılında FE.NI.A.R.CO en iyi koro şefi ödülünü kazandı. 2006 ve 2007 yıllarında Maestro Lior Shambadal başkanlığındaki jüriden “IBM En İyi Orkestra Şefi Ödülü”nü aldı. 2013 Mayıs ayında 2012-2013 sanat sezonundaki başarılarından dolayı “Semiha Berksoy En İyi Opera Şefi” ödülüne layık görüldü.

Maestro Cedrone, “Don Pasquale”, “Convenienze ed inconvenienze teatrali”, “Rita” (G.Donizetti); ” I Puritani” (V.Bellini); “Il Segreto di Susanna” (Wolf-Ferrari); “Così Fan Tutte” (W.A.Mozart); “Manon Lescaut”, “Tosca”, ” La Bohème” ,”Turandot” “G.Schicchi” (G.Puccini); “Tamerlano” (G.F. Haendel); “La Cambiale di Matrimonio”, “Il Signor Bruschino”, “Maometto II”, “La Cenerentola” (G.Rossini); “Macbeth”, “La Traviata”, “Attila”, “Rigoletto” e “Aida” (G.Verdi); “Carmen” (G.Bizet) ve pek çok opera yönetti.

2011 yılında Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde açılış programı olan “Maometto II (G. Rossini)”yi yönetti. 2013 ve 2014 Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde yıllarında G. Verdi’nin Rigoletto ve Attila operalarını yönetti.

Ağustos 2016’da Taormina Opera Festivali kapsamında Taormina Antik Tiyatrosu’nda Tosca’yı yönetti. Bellininews kendisinin bu performansı hakkında şunu yazdı: “Maestro Alessandro Cedrona zor ve keskin besteye hatasız tempo verişi, temiz ve kararlı jestleriyle rafine bir okunuş sağladı. Orkestranın sesi şancıların üstünü hiç bastırmadı.”

Alessandro Cedrone ayrıca pek çok senfoni repertuvarını; Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Büyük Toronto Senfoni Orkestrası ile yönetti.”

Etkinlik Ücreti: 100-150 TL

Bilet satın almak için Biletix Sayfası

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz