16 Aralık 2017 – Ayça Mutluer & Esra Poyrazoğlu Keman ve Piyano Resitali – Mozarthaus

0
101

Keman sanatçısı Ayça Mutluer ve piyanist Esra Poyrazoğlu Alpan, Brahms ve Prokofiev’in keman ve piyano sonatlarından oluşan bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

Konser Programı:
J. Brahms | Keman ve Piyano Sonatı, Op.108, No.3, re minör
– Allegro
– Adagio
– Un poco presto e con sentimento
– Presto agitato

S. Prokofiev | Keman ve Piyano Sonatı Op. 94bis, No.2, Re Majör
– Moderato
– Presto
– Andante
– Allegro con brio

  • Program süresi 60 dakikadır.

AYÇA MUTLUER, keman
Müzik eğitimine 8 yaşında annesiyle teori solfej dikte ve piyano dersleriyle başladı. 9 yaşında Polifonik Korolar Derneği’nde Çocuk Korosuna katılma hakkı kazanıp bu alanda birçok konserlere katıldı. 10 yaşında Nigar Ethem ve Teymur Şemsiyev ile piyano eğitimini sürdürdü. 1997 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu keman bölümüne kabul edilerek Elena Rıhsıyeva ile keman çalışmalarına başladı. Buradaki eğitim yılları süresince Ferhat Gulmamedov Vanya Millenova, Süreyya Defne ile çalışmıştır. İlk solo konserini CSO salonunda piyano eşlikli olarak Fritz Seitz’ın keman konçertosuyla 11 yaşında verdi. Ortaokul ve lise hayatı süresince birçok solo ve orkestra konserleri vermiştir. Ünlü şeflerle çalışmış ve yurtiçinde birçok konser vermiştir. 2006 yazında Jethro Tull ile turneye çıktı. Bu konserlerde ünlü flütçüler Ian Anderson, Şefika Kutluer ve ayrıca ünlü şef John O’Hara ile çalışma fırsatı yakaladı. Lisans eğitimi süresince Safinaz Olcay, Kaan Korad, Yiğit Ülgen ile oda müziği çalışmış birçok yerde bu alanda konserler vermiştir. 2007 yazında World Youth Orchestra üyesi olma hakkı kazandı. Türkiye ve Almanya’yı kapsayan bir dizi konserler verdi. Bu organizasyonda Alman kemancı Winfried Rademacher İle 1 hafta süresince masterclass yapmıştır ve ünlü şef Damiano Giuranna ile çalışmıştır. WYO tanıtımı için TV8 de Erkan Tan’ın programına katılmış ve küçük bir dinleti yapmıştır. Antalya, Bursa ve Eskişehir orkestralarıyla takviye sanatçı olarak birçok konser vermiştir ve halen takviye sanatçı olarak birçok orkestrada görev almaktadır. Ayrıca lisans eğitimi süresince ve sonrasında bazı özel okullarda kurduğu bir ekiple çocuk orkestraları oluşturup, konserler vermiştir. Ayça Mutluer Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi keman bölümünden Elif Enacar Baykal’ın öğrencisi olarak mezun olmuştur ve Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde sözleşmeli sanatçı olarak çalışmaktadır.

ESRA POYRAZOĞLU ALPAN, piyano
1981 yılında Kıbrıs’ta doğdu. İlk müzik eğitimine Lefkoşa Güzel Sanatlar Ortaokulunda başladı. 1994 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümüne kabul edildi. Doç. Güherdal ÇAKIRSOY ile piyano, Erdoğan DAVRAN ve Prof. Ulvi YÜCELEN ile oda müziği çalıştı.1997 Yılında H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrasının açmış olduğu solist piyanist seçme sınavını kazanarak şef İbrahim Yazıcı yönetiminde Ludwig van Beethoven’ın 1.piyano konçertosunu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonunda seslendirdi. Aynı yıl Alman orkestra şefi Kurt Karl’ın daveti üzerine Nürnberg Collegium Noricum Senfoni Orkestrası eşliğinde solist piyanist olarak Almanya’nın Nürnberg şehrinde bu eseri tekrar yorumladı. 2001 yılında H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı piyano ana sanat dalından pekiyi derece ile mezun oldu. Paris konservatuvarı hocalarından M. Morga’nın oda müziği, Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca’nın piyano masterclass çalışmalarına aktif olarak katıldı. 2004 Yılında Anadolu Üniversitesi piyano ana sanat dalında Prof. Zöhrab Adıgüzelzade’nin yüksek lisans sınıfına kabul edildi ve bu çalışmalarını 2007 yılında başarıyla tamamladı. 2009 yılında Kıbrıs’ın Rum Kesiminde piyanist Kyriacos Souroullas ile Saint-Seans’ın 2 piyano ve orkestra için bestelediği hayvanlar karnavalı adlı eserinde birinci piyano partisini solist olarak seslendirdi. 2001 yılından bu yana Ankara Üniversitesi, Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve 2008 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde opera korrepetitörü olarak görev yapmaya başladı. 2010 yılında Chopin’in 200.doğum yıldönümü için soprano Esra Abacıoğlu Akcan ile Chopin´in liedlerinden ve piyano eserlerinden oluşan bir konser vermiş ve bu konser TRT radyosu tarafından kayıt yapılarak,radyoda yayınlanmıştır.Solist ve eşlikçi olarak her yıl çeşitli konserler veren Esra Poyrazoğlu halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde korrepetitör olarak çalışmakta, Anadolu Üniversitesi opera bölümünde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Aynı zamanda Ayhan Uştuk, Şenol Talınlı ve Aykut Çınardan oluşan 3 tenor grubunun piyanistidir.

Biletleri, 56 TL karşılığında Biletix Etkinlik Sayfası veya Dost Kitabevlerinden temin edebilirsiniz. 

Adres: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Nilgün Sokak 14/2 Çankaya / Ankara

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz